Rozhovor: Ako vníma transparentnosť v kozmetickom priemysle zakladateľka prírodnej kozmetiky Mylo?

3IPK
6 min readJun 23, 2020

--

Kozmetická značka Mylo vznikla v roku 2013 a jej zakladateľkou je Barbora Gažová. Celé to začalo výrobou mydiel, ktorej sa venuje už viac ako 6 rokov. Celý koncept má veľmi príjemný minimalistický, no napriek tomu netradičný dizajn a filozofiu. Barborine produkty vzbudzujú u ľudí dôveru a my sme sa jej rozhodli položiť niekoľko otázok ohľadne certifikátov, balenia produktov a transparentnosti v kozmetike.

Čo bolo hlavnou filozofiou založiť si vlastnú kozmetickú značku?

Počas materskej dovolenky som mala potrebu nejako sa kreatívne realizovať, tak som začala vyrábať prírodné mydlá. Mojím cieľom bolo dopriať pokožke starostlivosť z čistých prírodných surovín a vytvoriť niečo, čo bude lahodiť všetkým zmyslom. Fantázii som popustila uzdu aj pri vymýšľaní názvov podľa slovenských pesničiek a rozprávok. O mydlá bol veľký záujem, čo ma motivovalo skúsiť vyrobiť aj inú kozmetiku a keď prišlo obdobie vrátiť sa po materskej naspäť do zamestnania, rozhodla som sa radšej začať podnikať s prírodnou kozmetikou.

/hungry.sk

V čom sa Mylo odlišuje od iných značiek?

Mylo je značka, ktorá si uvedomuje negatívny dopad výroby a spotreby kozmetiky, preto vyrábame v malých množstvách, ručne, z lokálnych čerstvých surovín. Na udržateľnosť myslíme aj pri balení našej kozmetiky. 99% našich produktov balíme do znovu využiteľných a recyklovateľných obalov zo skla. Tieto obaly môžete po spotrebovaní kozmetiky vrátiť späť priamo k nám alebo do vybraného obchodu s prírodnou kozmetikou. Etikety na našich produktoch sú z recyklovaného papiera, namiesto klasických krabičiek používame kartónové kabátiky, ktoré dokonale ochránia sklenené nádoby pri preprave a pritom šetria až 60% materiálu.

Ako dlho vám trvá doladenie “kozmetickej receptúry” a čo vám je inšpiráciou?

Pri vývoji nových produktov sú mi inšpiráciou najmä zákazníci a ich potreby. Zisťujem, čo im v našej ponuke chýba a postupne tieto produkty vyvíjam. Vyladenie receptúry si vyžaduje nejaký čas, vyrobený prototyp dám otestovať viacerým ľuďom z môjho okolia a podľa ich feedbacku potom receptúru dopĺňam alebo mením.

/hungry.sk

Dajú sa vaše výrobky kúpiť aj v zahraničí?

Predávame v mnohých českých obchodoch, môžete nás nájsť aj v Poľsku. V súčasnosti rozbiehame ďalšie zahraničné spolupráce a pri objednaní z nášho eshopu vieme produkty doručiť do celej Európy.

Aké informácie podľa vás najviac vyhľadávajú spotrebitelia? Akú máte odozvu?

Najviac ich zaujíma, či je kozmetika naozaj prírodná, lokálna, a či ľuďom pomáha, riešia aj cenu, ktorá je často prvým ukazovateľom kvality.

V poslednej dobe sú ľudia zaplavovaní rôznymi zavádzajúcimi “zelenými” informáciami o produktoch. Pojmy ako eco, bio či z organických surovín sú často len marketingovými ťahmi veľkých firiem. Ako zákazník môže predísť klamlivým informáciám?

Ľudia musia čítať zloženie produktov, častokrát je však veľmi ťažké orientovať sa v rôznych vedeckých názvosloviach, ktoré sú uvedené na etiketách. Možno je jedna z ciest uvádzať na kozmetických produktoch QR kódy, v ktorých bude zloženie výrobkov rozpísané tak, aby mu porozumel aj bežný človek.

Na vašej stránke sme sa dočítali, že používate organické suroviny? Aké sú to?

Organické suroviny sú suroviny prírodného pôvodu, pochádzajú z ekologicky čistých oblastí a boli vypestované bez použitia chemických hnojív. Pri pestovaní rastlín pre organickú kozmetiku je zakázané používať geneticky modifikované semená, chemické hnojivá, herbicídy, pesticídy a fungicídy. Burina sa vyplieva ručne, boj so škodcami sa vedie pomocou vtákov a dravého hmyzu. Takýmto prístupom sa posilňujú obranné schopnosti samotných rastlín a zvyšuje sa účinnosť látok, ktoré sú v nich obsiahnuté. Organická kozmetika je ucelená filozofia a malo by v nej byť všetko prírodné počnúc vstupnými surovinami na výrobu produktu a končiac jeho obalom z ekologicky bezpečných a recyklovateľných materiálov.

/hungry.sk

Ako vyberáte suroviny, ktoré používate do produktov?

Suroviny vyberáme tak, aby boli v súlade s našou filozofiou. Pochádzali z lokálnej produkcie, rastlinné oleje neboli rafinované alebo inak spracované, proste aby obsahovali čo najviac bioaktívnych látok. Ak sú to exotické suroviny, aby boli fair trade. Dokonca dlhoročne spolupracujeme s jedným dodávateľom, ktorý nám suroviny posiela výhradne vo fľašiach, ktoré sú vyrobené z plastového odpadu.

Väčšina zakladateľov kozmetických značiek tvrdí, že najťažšou časťou je vybavovanie certifikátov a povolení. S akými problémami ste sa stretli vy?

Je pravda, že z vybavovačiek na hygiene a z certifikácii produktov som mala veľký stres a obavy. Zamestnanci na Regionálnom úrade však boli veľmi milí a ochotní poradiť.

Aké obaly používate na svoje výrobky? Všimli sme si, že napríklad vaše deodoranty sú v 100% rozložiteľných obaloch. Dožadovali sa ich zákazníci?

Tento kompostovateľný obalový materiál je výrazne ľahší obal ako sklo. Pri ich transporte sa produkuje menej CO2. Je vyrobený z obnoviteľných rastlinných zdrojov bez obsahu mikroplastov. Pre porovnanie, pri výrobe 1kg tohto obalu vznikne 0,77kg CO2, pri výrobe 1kg skla 0,87 kg a pri výrobe 1kg hliníka až 3,2 kg CO2. Ich zaradenie do ponuky bolo ďalším krokom v súlade s našou filozofiou správať sa čo najekologickejšie a najzodpovednejšie voči našej planéte.

/hungry.sk

Ako môžu kozmetické značky vybudovať dôveru a dohľadateľnosť naprieč svojimi produktami?

Môžem hovoriť len za vlastnú značku, Mylo robí veci poctivo. Keď sama nie som presvedčená o kvalite produktu, nepustím ho na trh. A snažím sa o čo najlepšiu komunikáciu so zákazníkmi, zodpovedať všetky ich dotazy, prípadne poradiť podľa typu pleti, ktorý produkt by im mohol najlepšie sadnúť. Nesnažím sa predať niečo za každú cenu.

V čom myslíte, že je naše riešenie je prínosné pre spotrebiteľov a v čom pre vás?

Zákazníkovi prináša hlbšie a prehľadnejšie informácie o pôvode surovín, spôsobe výroby alebo návode na použitie. Z hľadiska šetrenia obalových materiálov a tvorenia odpadu je to výborná cesta, ako tieto informácie zákazníkovi poskytnúť.

V posledných rokoch je dopyt po prírodnej kozmetike naozaj veľký. Myslíte si, že je takéto tempo v kozmetike udržateľné?

Vzhľadom k tomu, že na svete nás žije čím ďalej tým viac, ak by sme všetci začali používať prírodnú kozmetiku bez myslenia na udržateľnosť, a plytvali by sme prírodnými zdrojmi, dopadlo by to zle. Pre nás je táto skutočnosť veľmi dôležitá. Preto neustále pátrame po ingredienciách, ktoré sú fairtrade (producenti dostávajú férovú protihodnotu za suroviny ktoré od nich kupujeme), z biologického a udržateľného hospodárstva. Nie je až také ťažké ich nájsť, ich cena je však výrazne vyššia a to oprávnene. Rozdiely sú viditeľné aj pre bežného spotrebiteľa. Taktiež nekomunikujeme nadspotrebu, pleti stačí málo aby vyzerala zdravo.

Ako vidíte trendy pokiaľ ide o digitalizáciu a digitalitálnu komunikáciu so zákazníkmi vzhľadom na situáciu COVID-19?

Pre nás je veľmi dôležitá priama komunikácia a nákup. Začiatkom tohto roka sme vylepšili náš eshop a urobili ho ešte viac user friendly. Cez karanténu, kedy bola väčšina kamenných obchodov, s ktorými spolupracujeme, zatvorená, sa naši zákazníci presunuli na náš online shop. Takže sme radi, že sme vylepšením eshopu boli pripravení na niečo, čo nikto z nás nečakal, že sa stane.

Momentálne je ťažké pozerať sa príliš ďaleko do budúcnosti, no aj tak sa opýtame… Aké máte plány na najbližšie roky?

V najbližšej dobe plánujeme rozšíriť našu ponuku o ďalšie produkty a čo sa týka dlhodobých plánov, podnikám kroky pre vybudovanie vlastnej výrobne, do ktorej sa budú môcť prísť pozrieť ľudia ako sa vyrába prírodná kozmetika.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a prajeme veľa úspechov s vašou poctivou kozmetikou.

--

--

3IPK

3IPK develops blockchain-based solutions automating certification, supply chain and maintenance of processes for aerospace, defence & other consumer goods.